Дали е подобро да се мијат забите пред или по појадокот? Експертите имаат одговор

Миењето на забите е потребно, но малкумина знаат дека премногу четкање може да ја оштети глеѓта на забот.
Постојат мали работи што ги правиме секој ден, а всушност ја уништуваат добрата хигиена на забите. Има многу дискусии за тоа дали треба да се мијат пред или по најважниот оброк во денот – појадокот, а експертите го дадоа одговорот.


Со цел да се одржи рутина, многу луѓе одредуваат време за миење на забите секој ден. Обично тоа е секое утро по будењето и секоја вечер пред спиење.
Но, дали наутро треба да се мијат пред или по појадокот? Експертите велат дека секогаш треба да ги миете пред.
Додека спиете, бактериите во устата се размножуваат. Ако ги миете забите веднаш по будењето, забите добиваат флуорид, што ви помага да избегнете бактериите да влезат во храната што ја јадете.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.