Дали знаете колку може да трае лукот пред да се расипе?

Постои една намирница што се наоѓа во скоро секое домаќинство и често се користи во кујната, без оглед на сезоната, а тоа е лукот.
Но, дали знаете колку долго можете вистински да го чувате без да се расипе и како да го чувате за да го продолжите рокот на траење? На овие прашања за порталот Mind & Body Green одговори експертот за храна Вен-Џеј Јинг. Прво, важно е да знаете дека лукот што го купувате во продавницата е сушен лук, што значи дека се исушил за да ја намали лушпата и да создаде бариера што ќе го заштити од оштетување од влагата.


„Сувиот лук ќе трае пет до шест месеци, ако се чува правилно“, објаснува Јинг. Благодарение на чешнињата лук, тој се одржува и ја зачувува внатрешноста, па затоа е најдобро да го оставите ако сакате да трае. „Најдобар начин за чување лук е да го чувате целиот, без лупење или одвојување на чешнињата. Кога ќе го одделите чешнето од остатокот од лукот, рокот на траење се намалува, а кога го лупите, тој рок на траење значително го намалувате на само неколку дена“, тврди тој.
Како што знаеме, влагата е непријател на лукот. За складирање е потребно суво и ладно место. „Јас чувам лук во делот од фрижидерот каде што има помалку влага. Ако видам кондензација во фрижидерот, ја бришам со сува хартиена крпа“, открива Јинг. Како и другиот зеленчук, може да се свртите кон методите на замрзнување за да го продолжите рокот на траење. „Ако имате голема количина дома, пред да омекне, можете да ја зачувате со замрзнување“, вели Јинг.
Но, како да препознаете дали лукот веќе се расипал?
Постојат неколку индикации дека рокот на лукот истекол. Темни дамки и промена на бојата се лоши вести. Што е со оние зелени израстоци што се чини дека се појавуваат од никаде? Тие се знак дека лукот започнал да се расипува, тврди Јинг. Може да се обидете да одгледувате никнати чешниња ставајќи ги во чаша вода додека внимавате да не ги потопувате, па гледајте како растат.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.