Дали и вие се одвикнавте од некои навики поради карантинот?

Самоизолацијата поради пандемијата на корона вирусот во целост го промени нашиот живот.
Една жена од Велика Британија започна дискусија на Интернет за животните навики кои треба да се одржуваат дури и по карантинот.
Мајката откри како нејзината самоизолација и помогнала да сфати колку трошела пари, купувајќи работи што не се потребни, пренесува „Daily Mail“.


Таа призна дека често не размислувала за време на купувањето, трошејќи голема сума пари на козметички производи и на облека за деца што децата никогаш не ја носеле.
По карантинот, сфатив дека не е неопходно да се троши „богатство“ на облека за деца што никогаш не ја носат. Сега не купив ништо и благодарен сум за тоа. Исто така, потрошив многу пари на козметика, не мислејќи дека навистина не ми требале – откри таа и истакна дека ќе купи попаметно во иднина.
Нејзиниот пост предизвика низа коментари, а и други луѓе споделија какви животни навики промениле.


Веројатно нема да потрошам толку многу пари за детска облека (се сомневам дека родендени и активности за децата ќе се одржат до крајот на годината) и моја гардероба. Сфатив дека е подобро да се има некои класични парчиња облека отколку да се акумулира облека што ретко ја носиме, напишал еден жена.
Дефинитивно ќе исфрлам скапи идења на фризер за фарбање на секои шест недели. По лошото искуство што го имав пред пет години, се плашев да се сликам, но за време на карантинот повторно пробав и испадна одлично, се вели во еден коментар.
Јас веќе не одам во кино! Порано одев еднаш или двапати месечно, но сега се чувствувам како никогаш да не сакам да гледам повеќе филмови, признава едно лице. Се откажувам од теретана. Сега повеќе вежбам дома отколку додека плаќав за членство во теретана, откри еден човек.
Одев во ресторан неколку пати неделно затоа што не подготвувавме оброк. Сега заштедуваме 100 фунти секоја недела затоа што не одиме во ресторани, објасни едно лице.
Повеќе нема да трошам пари на кафе во „буриња“, одлучи една девојка.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.