ДАЛИ НА УКРАИНА ѝ се заканува КАТАКЛИЗМА? Кина ги повика своите граѓани да ја напуштат уништената земја, Путин испраќа дополнителни војници во Белорусија!

Во Белорусија е прогласена состојба на зголемена терористичка тревога.

Министерството за надворешни работи на Пекинг и кинеската амбасада во Украина во саботата рекоа дека сите кинески државјани треба да ја евакуираат земјата, според кинеската државна новинска агенција Глобал Тајмс. Амбасадата најави дека ќе им помогне на своите граѓани во евакуацијата.

Да потсетиме, белорускиот претседател Александар Лукашенко во петокот изјави дека ја ставил својата земја во, како што рече, состојба на зголемена терористичка готовност поради тензиите на нејзините граници.
ДАЛИ НА УКРАИНА ѝ се заканува КАТАКЛИЗМА? Кина ги повика своите граѓани да ја напуштат уништената земја, Путин испраќа дополнителни војници во Белорусија!

– Поради актуелната безбедносна ситуација во Украина, кинеското Министерство за надворешни работи и кинеската амбасада во Украина ги повикуваат кинеските граѓани во земјата во сабота да ги зголемат мерките на претпазливост и да се евакуираат. Амбасадата ќе помогне да се организира евакуација на луѓето кои имаат потреба – објави Глобал Тајмс на Твитер.

Повикот дојде откако конфликтот меѓу Русија и Украина продолжи да ескалира по нападот на мостот на Крим претходно овој месец, што предизвика остар одговор од Русија, вклучително и ракетни напади врз украинските градови.

ДАЛИ НА УКРАИНА ѝ се заканува КАТАКЛИЗМА? Кина ги повика своите граѓани да ја напуштат уништената земја, Путин испраќа дополнителни војници во Белорусија!

– По нападот на мостот на Крим, цивилната инфраструктура стана цел на воени конфликти, што очигледно е ескалација на бојното поле. Нашата евакуација овојпат е повеќе како рано предупредување, затоа што правиме максимални напори да избегнеме оштетување на имотот на нашите граѓани, како и да ги спасиме нивните животи – изјави помошник-истражувач од Центарот за руски студии на Универзитетот во Источна Кина. Глобал Тајмс.

Со оглед на блиските односи на Кина со Русија, ненадејната објава сугерира дека Русија можеби се подготвува да ја ескалира својата инвазија на Украина по серија неуспеси.

Сепак, овој потег може едноставно да биде одговор на зголемените ракетни напади на Русија врз цивилната инфраструктура во Украина, особено врз украинската енергетска мрежа, што секако ќе го отежне животот пред зимата.

ДАЛИ НА УКРАИНА ѝ се заканува КАТАКЛИЗМА? Кина ги повика своите граѓани да ја напуштат уништената земја, Путин испраќа дополнителни војници во Белорусија!

Дали се евакуираат сите амбасади во Киев?
Според неофицијални извори од Киев и разни руски и украински медиуми, сите дипломатски претседателства освен ерменското се евакуираат. Тие наведуваат и дека многу високотехнолошки компании почнуваат итно да ги отпуштаат своите вработени.

Русија испраќа 9.000 војници во Белорусија.

Русија испрати речиси 9.000 војници во Белорусија како дел од новите заеднички сили, јави руската новинска агенција ТАСС.

Силите се фокусирани на заштита на границата со Украина.

Белорускиот лидер Александар Лукашенко ги објави плановите за армијата во понеделник.

Русија веќе ја користи Белорусија како лансирна рампа за инвазијата на Украина. Исто така, изврши напади врз украински цели од белоруска територија.

Да потсетиме, белорускиот претседател Александар Лукашенко во петокот изјави дека ја ставил својата земја во, како што рече, состојба на зголемена терористичка готовност поради тензиите на нејзините граници.

Лукашенко го поврза овој потег со неговата најава дека им наредил на белоруските трупи да се распоредат со руските сили во близина на јужната граница на Белорусија со Украина.

– Во врска со ескалацијата на тензиите, воведен е режим на зголемен ризик од тероризам – изјави Лукашенко во интервју за руската телевизија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.