Дали новиот главен борбен тенк во Европа ЕМБТ е подобар од рускиот Т-14 Армата? (ВИДЕО)

Претставен е нов европски главен борбен тенк кој е дизајниран да го совлада најдобриот руски главен борбен тенк Т-14 Армата од најновата четврта генерација.

Дали новиот главен борбен тенк во Европа ЕМБТ е подобар од рускиот Т-14 Армата? (ВИДЕО)

Новиот француско-германски главен борбен тенк беше развиен во рамките на проектот ЕМБТ, скратено за Подобрен главен борбен тенк. Дизајнот на новиот тенк подразбира четиричлена екипа распоредена на следниов начин: командант на тенк, стрелец, возач и оператор. Новата кратенка за развој на резервоари EMBT ја развиваат две компании.

Тоа се француската одбранбена компанија NEXTER Defense Systems и германската компанија KMV, односно Krauss-Maffei Wegmann. Борбената платформа EMBT може да се дефинира како мобилна и брза, и флексибилна како тенк Леопард, но со огнена моќ на француски тенк Леклер.

Овој нов тенк е всушност хибрид кој го комбинира телото на тенкот Leopard 2A7 со полесната купола за две лица на тенкот Leclerc. Новиот тенк е вооружен со топ со мазна дупка од 120 мм со должина од 52 калибри. Пука со секоја муниција на НАТО од ваков калибар.

Рускиот главен борбен тенк Т-14 од новата генерација базиран на универзалната борбена платформа „Армата“. Руската пушка 2A82-1M 125 mm е поврзана со автоматски полнач.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.