Дали ПМС ве дебелее?

Loading...

Дали страдате од емоционални, физички и/или ментални промени во вториот дел од циклусот, непосредно пред менструацијата?
Ако станувате уморни, раздразливи, вознемирени, деконцентрирани, ако страдате од несоница, сте подуени и отечени, чувствувате летаргија во вашето тело и неодолива потреба за слатка, солена и масна „храна за утеха“…?
Секоја од нас е различна, така што нашите циклуси се со различно времетраење и интензитет, и ние ги доживуваме и пребродуваме различно.
Дали знаевте дека ПМС почесто ги погодува жените кои не вежбаат и/или јадат многу слатка или солена храна?
Нападите на глад се поврзани со низок шеќер во крвта, но тоа сепак не значи дека треба да јадеме нутела со лажица, а потоа да се јадосуваме затоа што сме потечени, млитави и 3 килограми подебели. Наместо едноставни шеќери (кои се наоѓаат во чоколадо, џем или колачи), зголемете го внесот на комплексни шеќери од интегрален леб и тестенини во критичните денови. Ова ќе ве засити долго време обезбедувајќи го телото со енергија.
Витаминот Б6 им помага на некои жени со симптоми на раздразливост. Помогнете си со јадење повеќе банани, црвено месо, зелен лиснат зеленчук и јајца.
Вежбањето исто така помага во ублажување на симптомите на ПМС бидејќи ги зголемува нивоата на хормонот на среќата кои се намалуваат во вториот дел од циклусот.
Сè е поврзано. Секоја акција или неактивност има реакција во некоја форма, запомнете го тоа!

loading...