Дали постојано ги одложувате обврските? Еве како да го решите тоа

Одложувањето или навиката за одложување на обврските стана болест на модерната ера и тоа му се случува на скоро секого. Без разлика дали сте на средината на работата, треба да проверувате пораки, објави на други луѓе на Инстаграм или да си играте со домашните миленици – се борите со одложувањето и често имате чувство дека борбата е залудна.
Дали постојано ги одложувате обврските? Еве како да го решите тоа
И покрај фактот дека сите понекогаш се бориме со овој проблем, малкумина од нас знаат дека можеме да им се заблагодариме на своите родители за тоа. Истражување од 2014 година покажало дека луѓето кои имаат поголем проблем со одложување на обврските и на кои им е потешко да се спротивстават на одложувањето, имаат генетска предиспозиција да го сторат тоа. Но, науката вели дека овој проблем може лесно да се реши.


Правете повеќе паузи
Можеби ова звучи контрапродуктивно за некои, но повеќе истражувања покажаа дека кратки паузи повеќе пати во текот на работата ја зголемуваат продуктивноста. Мозокот може да обрне внимание на една работа подолг временски период, така што редовните паузи се шанса за одмор и начин да се врати фокусот.
Побарајте помош од пријател
Ако не можете да се присилите на работа, побарајте помош од некој близок. Можеби за време на работното време постојано одите во авантури за купување преку Интернет или едноставно не можете да се одделите од социјалните мрежи. Во тие моменти, вашите блиски луѓе можат да скокнат и да ви се јават и да ве охрабрат да работите.
Трансформирајте ги мислите
Не гледајте на непродуктивноста како нешто негативно, но обидете се да погледнете на тоа од друга перспектива. Ако постојано ги одложувате обврските и ако не можете да се присилите да работите – очигледно проблемот е во вашиот пристап или самата задача. Обидете се да пронајдете поинаков начин, да го уредите вашето работно место, да направите промени и да размислите дали правите нешто што воопшто не ви се допаѓа. Ако е второто, размислете за порадикални промени.
Пробајте двеминутен тест
Дајте си две минути за да уживате во задачата што треба да ја направите. Многу е веројатно дека по тие две минути едноставно ќе продолжите да работите. Но, дури и ако тоа не се случи, вие сте барем две минути поблиску до вашата цел.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.