Дали ќе ослабете ако ја прескокнете вечерата? Експертите имаат интересен одговор!

Многумина избегнуваат вечера за да не се здебелат, но сега експертите откриваат колку е добро прескокнувањето оброци навечер.

Интересен предлог кој може многу да помогне:

Оценете го чувството на глад пред спиење на скала од 1 до 10. Ако гладот ​​е на 5, пијте чаша вода и одете на спиење.
Дали ќе ослабете ако ја прескокнете вечерата?

Експертите откриваат како функционира таканаречениот тренд „Откажување вечера“ и дали ќе има некаков ефект после една ноќ?

Не треба да јадете тешка храна пред спиење

Експертите тврдат дека богата и тешка храна пред спиење е контрапродуктивна.

„Полн стомак го крева нивото на инсулин и шеќер во небото“, вели нутриционистот Џим Вајт.

„Ако некој конзумира поголема количина на храна навечер, нема да има добар сон, односно ќе биде повеќе склон кон проблеми со срцето и дебелеење“.

„Ако сакате да изгубите неколку килограми, празен стомак пред спиење нема да ви помогне, бидејќи нивото на инсулин ќе остане на ниско ниво“, вели експертот.

Покрај тоа, прескокнувањето вечера често доведува до послаб сон и го стимулира апетитот.

Истражувањата покажаа дека малку сон доведува до зголемување на телесната тежина – затоа што автоматски го стимулира апетитот.

„Телото ја враќа енергијата што ја изгуби како резултат на недоволно спиење“, вели Вајт.

Внимавајте што јадете

Најдоброто решение е во средина, велат експертите.

„Помалите закуски до 150 калории не се опасни за пола кило повеќе“, вели Вајт.

Совет од експерт:

Оценете го чувството на глад пред спиење на скала од 1 до 10. Ако гладот ​​е на 5, пијте чаша вода и одете на спиење.

Ако гладот ​​е 6 или повеќе, почестете се со лесен оброк помеѓу 100 и 200 калории.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.