Дачиќ и Тачи ќе преговараат за паралелните институции на северот на Косово

Петата рунда од политичкиот дијалог меѓу Белград и Приштина, под патронат на шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон, почнува во вторник во Брисел.

Главна тема на разговорите меѓу српскиот и косовскиот премиер Ивица Дачиќ и Хашим Тачи, ќе бидат институциите на северот на Косово и статусот на офицерите за врска во Белград и Приштина.
Двајцата премиери најпрво ќе се сретнат одвоено со Ештон, а потоа на заеднички ручек, по што дијалогот и формално ќе почне, објави Танјуг повикувајќи се на извори од Европската комисија(ЕК).
Петата рунда од политичкиот дијалог меѓу Белград и Приштина, под патронат на шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон, почнува во вторник во Брисел.

Главна тема на разговорите меѓу српскиот и косовскиот премиер Ивица Дачиќ и Хашим Тачи, ќе бидат институциите на северот на Косово и статусот на офицерите за врска во Белград и Приштина.
Двајцата премиери најпрво ќе се сретнат одвоено со Ештон, а потоа на заеднички ручек, по што дијалогот и формално ќе почне, објави Танјуг повикувајќи се на извори од Европската комисија(ЕК).
Макфакс

Петата рунда од политичкиот дијалог меѓу Белград и Приштина, под патронат на шефицата на европ

Пронајдете не на следниве мрежи: