Дачиќ: Сега малку Србите ќе се борат со албански методи

Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ рече дека Србите на Косово го бранат своето легитимно право на нивните интереси со напуштање на приштинските институции, исто како што тоа го прават Албанците со децении и додаде дека е време да се расчистат работите – дали има Брисел. договор или не.

Дачиќ: Сега малку Србите ќе се борат со албански методи

„Време е ЕУ и сите други да се изјаснат дали постои, а не да создаваме нови без да ги почитуваме старите. Србите се борат за бриселскиот договор кој Аљбин Курти го уништи. Тие имаат легитимно право да ги бранат своите интереси. Србите од Косово повеќе нема да учествуваат во тоа“, изјави Дачиќ по средбата со министерот за надворешни работи на Малдивите, Абдул Шахид.

Тој потсети дека Албанците од Косово и Метохија децении пред прогласувањето на независноста ги напуштија институциите и протестираа на улица.

„Сега Србите ќе се борат со албански методи. Како што сееш, така и ќе жнееш. Не зборувам за Косово, туку за светот и принципот на почитување на територијалниот интегритет и суверенитет, кој наводно сите го поздравуваат, но не важи за Србија“, изјави шефот на дипломатијата.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.