ДАШ ДИЕТА се смета за НАЈДОБРА диета повеќе од 10 години: Регулира ВИСОК ПРИТИСОК, ТОПИ КАЛОРИИ..

Уште во 1992 година, студија на Американскиот институт за здравство докажа како промените во исхраната можат да го намалат крвниот притисок.
Бидејќи негативно влијае на здравјето на кардиоваскуларниот систем и може да биде многу опасно, потребно е добро да се контролира. Експертите ќе кажат дека ДАШ диетата (DASH – Диететски приоди за запирање на хипертензијата) е многу добра диета и може да влијае на спречување на остеопороза, дијабетес, карцином, камења во бубрези и депресија.
Тоа е диета заснована на зеленчук и овошје, месо, млечни производи со малку маснотии, риба, пилешко и мисирка, како и масти што ги сака срцето.
Преработената храна се заменува со здрава, целосна храна за да се намали внесувањето сол. Вклучува и храна богата со калциум и калиум, кои имаат ефект на намалување на крвниот притисок. До денес, оваа диета има најмногу собрани податоци што откриваат што може да направи за вашето здравје.
Со оваа диета можете да :
Да го намалите крвниот притисок
Намалете го ризикот од срцеви заболувања и срцев удар
Намалете го ризикот од развој на дијабетес
Помага во одржување на телесната тежина


Дали диетата ДАШ е добар избор за вас?
Тоа е одличен избор за оние кои сакаат да го намалат крвниот притисок и со тоа да ги намалат шансите за болести на срцето и крвните садови. Две до три порции млечни производи на ден се вклучени во оваа диета, па затоа не е идеален избор за оние кои не сакаат млеко или се вегани. Ако јадете многу преработена храна, започнете полека со оваа диета. Ако не јадете многу овошје, зеленчук и житарки, оваа диета нема да биде вашиот омилен избор. Постепено додавајте ја оваа храна во вашата исхрана, така што вашето тело има шанса да се навикне.
Диетата е насочена кон делови, па затоа ќе мора да обрнете посебно внимание додека не се навикнете. Според експертите, диетата не е идеална за луѓе кои имаат заболување на бубрезите.
Што да јадете за време на ДАШ диетата
Она што го јадете се заснова на калориите што треба да ги внесете. Според експертите од клиниката Мајо, за 2.000 калории на ден, планот за исхрана може да изгледа вака:
4 до 5 порции зеленчук
4 до 5 порции овошје
2 до 3 порции млечни производи
2 до 3 порции маснотии и масло
1 порција чисто месо, риба или пилешко
4 до 5 порции неделно со ореви и семиња
До 5 порции слатки неделно
Пример за дневно мени
Појадок: незасладена овесна каша со млеко, овошје и ореви
Ручек: Салата со туна, брокула, домат, фета, интегрални тестенини со додавање на бобинки (бобинки тука се сметаат за десерт)
Вечера: Ракчиња со кускус, печен карфиол и салата
Ужина: 1 мало јаболко и кафе

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.