Двајца странци кои дошле од Келн сомнителни на корона- Сместени се во хотел во центарот на Скопје

Двајца странци кои на 28ми дошле во нашата земја и се сместени во хотел во центарот на Скопје, се сомнителни на корона вирус. Од Хотелот пријавиле дека имаат симптоми на грип и епидемиоли на терен прават анкета а им биле земени и брисеви.
Филипче вели дека странците, од кои еден е државјанин на Сингапур а вториот од Австралија, неколку денови не излегле од соба и ќе бидат таму во озолација додека не бидат готови резултатите.
Филипче најави дека ќе побара продолжување на мерката за беодржување на јавни собири до 13 март а од мобилните оператори ќе побараат за странците кои влегуваат во нашата земја да добиваат порака на телефон за превентивните мерки.

Симптоми кои укажуваат дека можеби сте заразени со коронавирус

ПОВЕЌЕ ЗА ВИРУСИТЕ на пулс24 ПРОЧИТАЈТЕ ТУКА!!!

Се за КОРОНА ВИРУСОТ на пулс24 ПРОЧИТАЈТЕ ТУКА

За ВАКЦИНИТЕ на пулс24 ПОВЕЌЕ ТЕКСТОВИ ТУКА!!!

ИНФОГРАФИК ЗА ШИРЕЊЕТО НА КОРОНА ТУКА!!!

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.