ДВА И ПОЛ ЛЕБ ВО ХРВАТСКА Купувачите револтирани: За тие пари можам да купам килограм свинско месо!

Цените на се и сешто од ден на ден растат во сите земји, но граѓаните на Хрватска најмногу ги загрижува поскапувањето на храната.

ДВА И ПОЛ ЛЕБ ВО ХРВАТСКА Купувачите револтирани

Цената на лебот, на пример, во Хрватска скокна за околу 50 отсто во однос на истиот период лани.

РТЛ неодамна објави информација дека векна од 600 грама леб во една пекара Брач ​​чини дури 19 куни (2,52 евра).

По таа приказна, револтиран читател денеска го контактирал порталот Далмација, кој платил 18 куни (2,39 евра) за 465 грама леб, исто така во пекара Брач. Тој пресметал дека килограм од истиот леб ќе го чини 39 куни (5,18 евра), пренесува порталот Индекс.

За споредба, во месарница во Долац, во Сплитско-далматинската жупанија, за таа цена може да се купи килограм свинско котлети или килограм свинско ребра, се наведува во информацијата.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.