Две земји во Европа имаат свое нуклеарно оружје: Каде се чуваат сите боеви глави на континентот?

Се верува дека САД имаат околу 100 нуклеарни боеви глави во Европа распоредени во нивните бази.

Западот постојано предупредуваше дека нуклеарните закани на рускиот претседател Владимир Путин треба да се сфатат сериозно. Овие закани доаѓаат во време кога членките на НАТО планираат да одржат заеднички вежби за нуклеарно одвраќање следниот месец.

Се верува дека САД имаат околу 100 нуклеарни боеви глави во Европа распоредени во нивните бази. Се верува дека се наоѓаат во Германија, Белгија, Италија, Холандија и Турција.
Две земји во Европа имаат свое нуклеарно оружје: Каде се чуваат сите боеви глави на континентот?

Путин постојано изјави дека е подготвен да ги искористи „сите расположливи средства“ за да ја заштити руската територија, вклучително и четирите анектирани украински региони и полуостровот Крим.

Во ЕУ, заканите на Путин се сериозно сфатени од претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

  • Путин не може да не уценува. Имаме многу јасен став како сакаме да продолжиме – рече таа.

Според Меѓународниот институт за мир во Стокхолм, Русија поседува 5.977 нуклеарни боеви глави, најмногу во светот. Меѓу овие боеви глави има 1.500 кои чекаат да бидат демонтирани.

Веќе се распоредени околу 1.600 нуклеарни боеви глави, што значи дека се прикачени на проектил или во бази каде што се наоѓаат оперативните сили.

Две земји во Европа имаат свое нуклеарно оружје: Каде се чуваат сите боеви глави на континентот?

Кои земји во Европа имаат нуклеарно оружје?
Во Европа, две земји имаат свое нуклеарно оружје, Франција и Велика Британија. Се проценува дека имаат вкупно 515 нуклеарни боеви глави, од кои 400 се распоредени, според податоците со кои располага Институтот во Стокхолм.

Се верува дека САД имаат околу 100 нуклеарни боеви глави во Европа распоредени во нивните бази. Се верува дека се наоѓаат во Германија, Белгија, Италија, Холандија и Турција.

Од 5.428 нуклеарни боеви глави што ги поседуваат САД, околу 3.708 се оперативни, додека останатите чекаат да бидат детонирани.

Две земји во Европа имаат свое нуклеарно оружје: Каде се чуваат сите боеви глави на континентот?

Следната недела НАТО ќе продолжи со подготовките за своите годишни вежби за нуклеарно одвраќање, кои ќе траат една недела и ќе ги вклучат сите членки на Алијансата.

Американскиот амбасадор во НАТО нагласи дека овие вежби немаат врска со актуелните конфликти во Украина.

  • Нуклеарното одвраќање е клучна карактеристика на одбраната на НАТО. Затоа сојузниците редовно спроведуваат вакви вежби. НАТО ќе го организираше ова без оглед на настаните во Украина – вели амбасадорот во изјава за Euro news.

Кој може да ги развие овие оружје?
Теоретски, речиси секој со соодветна технологија, знаење и капацитети може да развие нуклеарно оружје. Но, дали е дозволено државите да ги произведуваат? Тоа е сосема друга приказна.

Причината за тоа е Договорот за неширење на нуклеарно оружје, чија цел е да се спречи ширењето на нуклеарното оружје и да се промовира разоружувањето.

Од 1970 година, на овој договор се приклучија 191 земја. Договорот го потпишаа и САД, Русија, Велика Британија и Кина. Овие пет земји се нарекуваат нуклеарни сили и им е дозволено да поседуваат нуклеарно оружје затоа што тие произведувале и тестирале нуклеарни бомби пред да стапи на сила договорот во 1967 година.

Иако овие земји поседуваат нуклеарно оружје, врз основа на договорот мора да го намалат неговото количество и не можат вечно да го задржат.

Израел (кој никогаш не го потврди или негираше постоењето на нуклеарни ракети), Индија и Пакистан никогаш не се приклучија на овој договор, а Северна Кореја се повлече од него во 2003 година.

Порано имало нуклеарно оружје и во други земји. Во времето на распадот на СССР во 1991 година, Белорусија, Украина и Казахстан имаа поранешно советско нуклеарно оружје на своја територија. Во замена за меѓународни гаранции за нивната безбедност, сите три земји и го предале оружјето на Русија, пишува The talk.com.

За среќа, ниту едно од овие оружја не е употребено во војна од американското бомбардирање на Хирошима и Нагасаки во 1945 година.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.