Две состојки го намалуваат високиот притисок за неколку минути

Еве еден едноставен рецепт со две природни состојки кои го намалуваат високиот крвен притисок.
Една од нив е лимонот. Тој е чудесен во борбата против токсините кои се натрупуваат во организмот, посебно кога задржувате течности.
Лимонот има диуретични способности. Не заборавајте дека тој содржи големи количества вода што го прават идеален за безопасно прочистување на организмот.


Треба да пиете една или две чаши лимонов сок без шеќер секој ден. Ако тоа го правите за време на оброк, ќе му помогнете на телото да се прочисти. Ги отстранува и состојките кои можат да го засилат стресот.
Втората состојка е магдоносот. Цел лимон испасирајте со магданос во блендер и смесата конзумирајте ја на гладно. Целта е со помош на овие две состојки да се исфрли вишокот течности од организмот кои водат до појава на висок крвен притисок.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.