Деветмина загинати во пад на хеликоптер во Перу

Хеликоптер изнајмен од француската нафтена компанија „Perenco“ се урнал во неделата по локално време во северниот дел од Перу, при што загинале сите девет патници, од кои петмина работеле за компанија, јавија локалните медиуми.Хеликоптерот се урнал во слабо населената област Лорето во близина на перуанската граница со Еквадор.„Perenco потврди дека сите загинале“, изјави член на семејство на една од жртвите за локалното радио RPP.Меѓутоа, од Reuters забележуваат дека засега ниту од француската нафтена компанија „Perenco“, ниту властите на Перу сé уште не ја потврдиле официјално несреќата.
МакфаксХеликоптер изнајмен од француската нафтена компанија „Perenco“ се урнал во неделата по локално време во се

Пронајдете не на следниве мрежи: