Девизните резерви се 3,28 милијарди евра, со тенденција на раст

Девизните резерви на крајот на август годинава изнесувале 3.285,7 милиони евра и во однос на претходниот месец бележат  зголемување за  89,1 милион евра.

Најголем дел од девизните резерви се пласирани во хартии од вредност (72%) по што следуваат валутите и депозитите (16,5%) и монетарното злато (11,5%), соопшти Народна банка.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.