Девојките во Полска НЕ РАЃААТ ЗАТОА ШТО ПИЈАТ ПРЕМНОГУ: Лидерот на полската владејачка партија ги обвини за белата чума девојките кои премногу се забавуваат

Лидерот на полската владејачка партија Право и Правда, Јарослав Качински, викендов го откри виновникот за белата чума и фактот дека во Полска се раѓаат малку деца – Полјаки кои до 25-годишна возраст се забавуваат и пијат исто како нивните врсници. .

„Ако продолжи така што до 25-годишна возраст девојките и младите жени пијат колку нивните врсници, нема да има деца. Запомнете, за да стане алкохоличар, мажот мора да пие прекумерно 20 години, а жената само две “, рече Качињски на средбата со жителите на Елка во североисточна Полска.

Девојките во Полска НЕ РАЃААТ ЗАТОА ШТО ПИЈАТ ПРЕМНОГУ: Лидерот на полската владејачка партија ги обвини за белата чума девојките кои премногу се забавуваат

Качински, кој не е оженет и нема деца, објасни дека не е за предвремено мајчинство бидејќи и жената мора да созрее за да биде добра мајка, но дека ако девојките се забавуваат и пијат, нема да има деца иако, како што Тој рече, на Полска и требаат, а ги има премалку, објави денеска ТВН24.

Конзервативците на Качински дојдоа на власт на изборите во есента 2015 година, меѓу другото, благодарение на ветувањето за програмата за помош 500+, кога семејствата добиваат месечен детски додаток од 500 злоти за секое дете, што е околу 100 евра, и ќе бидат ослободени. од оданочување.

Програмата беше најавена како ефикасен начин за зголемување на наталитетот во Полска и сузбивање на белата чума, но самиот Качински по неколку години призна дека овој ефект не е ни приближно постигнат.

„Децата не се само материјално прашање, туку едноставно одредено расположение, пред се жените, затоа што жените раѓаат деца“, рече Качињски во „Елко“. Тој вети дека полските власти ќе продолжат да обезбедуваат финансиска поддршка за семејствата; доколку буџетот дозволува, како и со изградба на станови и напори да се надмине културниот отпор на полските жени да раѓаат деца.

Обвинувањето полски девојки дека наводно пиеле и се забавувале и затоа немаат деца веднаш предизвика огорчени коментари на социјалните мрежи.

“Се разбира. Ќе има помалку деца. Затоа што им помагате на градежните компании, а станот е луксуз. Затоа што платите всушност паѓаат. Затоа што жените се плашат да забременат со овие закони”, еден од лидерите на полскиот лево, објави Адријан Зандберг на Твитер.

Покрај над 500-те полски конзервативци се обидуваат да ги принудат полските жени да раѓаат со постојано заострување на веќе рестриктивниот закон за абортус, еден од најрестриктивните во светот, кога на полските жени им е дозволено вештачко прекинување на бременоста само доколку животот или здравјето на трудницата е загрозен или ако бременоста е резултат на кривично дело – силување или инцест.

По одлуката на Уставниот суд, која стапи на сила во јануари 2021 година, полските жени веќе немаат право да им ја прекинат бременоста на лекар затоа што фетусот е сериозно оштетен или бебето наскоро ќе умре од болки и страдања по раѓањето. што дотогаш беше главната причина за абортусот. Качињски потоа објасни дека овие деца мора да се родат за да бидат крстени и потоа погребани.

Според официјалната статистика, бројот на легални абортуси минатата година е намален на 107, додека пред промените, во Полска биле евидентирани околу 1.070 абортуси, а невладините организации кои им помагаат на жените да пресметаат дека всушност се вршат околу 150.000 абортуси годишно, нелегално во Самата Полска или во странство.

Две трудници починале во полските болници од сепса бидејќи лекарите се плашеле да го извадат плодот иако животот на жената бил во опасност и чекале плодот да умре.

Исто така минатата година се поднесени 382 кривични пријави за нелегален абортус или помагање, додека во 2020 година имало 37 пријави, а многу Полјаки кои би сакале да имаат деца не го кријат стравот бидејќи ако нешто тргне наопаку им останува единствената опција е да замине во странство, каде лекарите извршиле интервенција или нелегален абортус.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.