ДЕДО МРАЗ ОД ПЕКОЛОТ КОЛЕЛ МАЖИ И ГИ КОПАЛ ВО ​​ГРАДИНА! Преживеаниот опишал што го СПАСИЛО: „Овие зборови БИЛЕ КЛУЧНИ!“

Џош Кливер бил врзан и со врзани очи во кујната на серискиот убиец Дедо Мраз Брус Мекартур во Торонто, но тој мисли дека неколку клучни зборови го спасиле од смрт.

Џош Кливер бил врзан и со врзани очи од Брус Мекартур, познат како Дедо Мраз од пеколот, кога пристигнал во неговиот стан, но тој верува дека неколку клучни зборови успеале да го исплашат убиецот. Мекартур веќе уби осум жртви во својот стан во Торонто, а Џош има среќа што не се најде на црната листа.

ДЕДО МРАЗ ОД ПЕКОЛОТ КОЛЕЛ МАЖИ И ГИ КОПАЛ ВО ​​ГРАДИНА! Преживеаниот опишал што го СПАСИЛО: „Овие зборови БИЛЕ КЛУЧНИ!“

Убиецот таргетирал главно геј мажи за време на седумгодишното убивање, ги исекол нивните тела и ги криел во градината на еден пријател каде што работел. Тој, исто така, зачувал на USB стик фотографии од мажите пред да ги убие, а во 2018 година е осуден на доживотен затвор. Џош, размислувајќи за ужасниот настан од 2012 година, верува дека само една реченица го спречила да биде убиен.

Тој изјави за The Sun: “Тој праша дали некој знае дека сум таму. Му реков дека моето момче и јас цело време следевме каде сме и тогаш се случи пресвртот. Гледајќи наназад, дефинитивно мислам дека тоа беше затоа што Тој не сакаше некој да забележи дека недостасувам. Всушност мислам дека тоа може да биде голема причина зошто јас сум сè уште жив денес“.

Џош заработувал како сексуален работник во 2012 година и отишол во станот на Мекартур откако одговорил на неговата реклама на Craigslist. Во тоа време тој се борел со зависноста од дрога, а кога Дедо Мраз го врзал во неговиот стан, заедно со другите жртви, Џош сметал дека тоа е дел од сексуалната игра.

Џош успеал да го извади превезот од очите токму кога Мекартур излегол од кујната, а потоа тие зборувале. „Мислам дека никогаш нема целосно да го преболам она што се случи“, рече Џош. Додека Џош имаше среќа да избега, некои други немаа.

Жртвите на Мекартур се: Ендрју Кинсман, 49; Селим Есен, 44; Скандарај Наваратнам, 40; Абдулбасир Фаизи, 44; Кирушна Кумар Канагаратнам, 37; Дин Лисовик, 47; Сорус Махмуди, 50; и Маџид Каихан (58). Неговите мотиви за убиството сè уште не се познати, но судијата Џон Мекмахон рече дека тоа можело да биде за негово лично задоволство.

Некои рекоа дека тоа е поради она што се случило во неговото минато. Мекартур се развел и на крајот се иселил од својот семеен дом во доцните 90-ти, каде што живееле неговите деца, бидејќи имал љубовник геј.

Говорејќи за новата документарна серија на БиБиСи Три, Дедо Мраз: Серискиот убиец, поранешниот пријател, кој не сакаше да биде именуван, рече: „Веројатно беше прилично трауматично… Тој ужива сексуално со мажите, но освен тоа, сигурно ги обвинува нив за начинот на кој се одвивал неговиот живот“.

Кога Мекартур бил уапсен, полицајците во неговиот компјутер пронашле девет папки со имињата на неговите жртви. Ова вклучува снимки на социјалните мрежи од нив и слики од нивните гениталии. Тој дури и насликал некои трупови во бунди и со јажето и металната прачка користени во убиството.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.