Декември е најдобро време за зачнување, еве и зошто

Истражувањето на Уиверзитетот во Индијана, каде биле анализирани повеќе од 270.000 бремени жени меѓу 2004 и 2009 година, ја покажало врската меѓу периодот на зачнувањето и здравјето на новороденчињата.
Бебињата кои се зачнати во декември се многу поздрави од останатите, стои во соопштението на Универзитетот.
Бебињата зачнати во јуни, пак, се најподложни на разни болести.
Изгледа дека витаминот Д е од голема важност за здравјето на доенчињата. Резултатите покажаа и дека бебињата кои се родени во лето се поиздржливи од оние кои се родени во зима, изјави Пол Винчестер, професорот кој го водеше истражувањето.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.