Делови од Шпанија во состојба на готовност поради „екстремните“ мајски температури

Големи делови од Шпанија беа во состојба на готовност во петокот, бидејќи бранот на интензивна топлина почна да ја зафаќа целата земја, оставајќи ги жителите преплавени низ мајските температури кои се рангирани меѓу најжешките во последните две децении.

Маса топол, сув воздух што носи прашина од Северна Африка ги поттикна температурите до 15 степени над просекот, при што живата надмина 40 степени Целзиусови (104 F) во делови од земјата.

Државната метеоролошка агенција соопшти дека очекува „невообичаените и екстремни“ температури да достигнат врв во сабота.

„Овие веројатно ќе бидат меѓу најтоплите температури што сме ги виделе во мај во 21 век“, рече портпаролот на агенцијата Рубен дел Кампо.

До петокот веќе беа поставени неколку рекорди. Во јужниот шпански град Хаен, температурата се искачи на 38,7 степени Целзиусови (101,7 F) – 15 степени над сезонскиот просек – што е рекорд за месец мај. Во централниот град Куенка, дневната ниска температура од 19,5 Целзиусови степени (67,1 F) беше два степени повисока од претходниот мајски минимум.

Додека температурите се очекува да бидат пониски од она што метеоролозите во Шпанија го дефинираат како топлотен бран, она што ја прави оваа епизода единствена ќе биде нејзината опстојба, со ноќните температури кои се очекува да се движат над 20 C (68 F) на многу места.

Се прогнозира дека високите температури ќе се движат кон североисток во наредните денови, а до недела се очекува мало олеснување.

Државната метеоролошка агенција во петокот соопшти дека ставила во состојба на готовност четири региони поради жештините. Регионите Кастиља-Ла Манча, Екстремадура и Мадрид беа под жолта тревога, што значи дека се изложени на ризик, додека јужниот регион на Андалузија беше под портокалова тревога, што значи значителен ризик поради интензивните горештини. Ниту еден регион не беше под црвена тревога, највисоко ниво што одговара на екстремен ризик.

Дел Кампо ги окарактеризира мајските жештини како дел од пошироката шема според која летното време почна да пристигнува во Шпанија речиси еден месец порано отколку во 1980-тите. Тој беше недвосмислен за причината.

„Што се крие зад сето ова? – праша Дел Кампо. „Климатските промени, очигледно антропогени, генерирани од емисијата на стакленички гасови поврзани со човековата активност“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.