Делумното ембарго за увоз на руска нафта во ЕУ ќе ги држи високи цените

Иако забраната за увоз на руски нафтени деривати ќе стапи на сила за осум месеци, тоа време не е доволно за да се обезбеди нивна замена, истакна Давид Табарели.

Верувам дека цените на нафтата ќе останат високи долго време и може повторно да растат. Ова создава тешкотии за целиот свет. Тогаш нафтата нема да биде доволна на пазарот; Саудиска Арабија нема намера значително да го зголеми производството и растот на производството во САД е исто така бавен.
Нафтена платформа

Цените на нафтата ќе останат високи на глобално ниво долго време со оглед на делумното ограничување на увозот на руски јаглеводороди од земјите на ЕУ, изјави во средата претседателот на италијанската консултантска компанија „Номисма енергија“, Давид Табарели.

„Верувам дека цените на нафтата ќе останат високи долго време и може повторно да растат. Ова создава тешкотии за целиот свет. Тогаш нафтата нема да биде доволна на пазарот; Саудиска Арабија нема намера значително да го зголеми производството и растот на производството во САД е исто така бавен. Инвестициите во изградбата на производствени капацитети беа мали во последниве години“, рече експертот, коментирајќи ја одлуката на самитот на ЕУ за воведување делумно ембарго на руската нафта.

Иако забраната за увоз на руски нафтени деривати ќе стапи на сила за осум месеци, тоа време не е доволно за да се обезбеди нивна замена, рече Табарели. Руската нафта веќе понудена со попуст ќе ужива побарувачка во Азија, рече експертот. Според неговата проценка, побарувачката се враќа на нивото пред пандемијата во 2019 година: 100 милиони барели нафта дневно на глобално ниво. Европа троши 10 милиони барели нафта дневно, а три милиони барели дневно доаѓаат од Русија.

Забраната за увоз на руска нафта ќе ги опфати испораките со танкери и нема да важи за нафтоводот Дружба.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.