Демонстрантите му скандираа на Лукашенко за неговиот роденден, уапсени 125 лица

Loading...

Десетици илјади демонстранти извикуваа „Среќен роденден, стаорци“ во близина на резиденцијата на белорускиот претседател Александар Лукашенко во Минск денес, барајќи негова оставка.

Лукашенко, кој денес наполни 66 години, се соочува со протести по победата на изборите на 9-ти август, за кои неговите противници велат дека биле лажирани. Тој ги негира изборите за измама и тврди дека демонстрантите добиваат помош од странство, пренесува Ројтерс.

Демонстрантите се собраа пред резиденцијата на Лукашенко, која ја чуваат безбедносните сили. Се гледаше колона на оклопни воени возила кои се движат кон центарот на градот, објави руската новинска агенција Интерфакс. 

Полицијата извршувала апсења во текот на целиот ден. Приведени се најмалку 125 лица, објави руската новинарска агенција РИА, податоците се од Министерството за внатрешни работи.

loading...