Денеска е важен празник: Особено да се воздржите од една работа, а еве зошто младите треба да се венчаат на овој ден

Денеска е Св. великомаченик Прокопиј и Преподобен Теофил.
Свети Прокопиј се роди во Ерусалим, роденото име му беше Неаниј. Татко му умре набргу по неговото раѓање, а мајка му го воспита како паганин. Кога порасна стапи во војничка служба кај императорот Диоклецијан. А кога овој почна да ги гони христијаните го испрати Неаниј по таа работа во Александрија. На патот, после еден чудесен настан, тој поверува во Христа. Набргу по неговото пристигнување на Истокот беше затворен поради неговата вера во Христа. Во затворот се крсти и го доби името Прокопиј. Чесно пострада за Христа од раката на римскиот xелатво Кесарија Палестинска во 303 година.


Во врска со денешниот празник, постојат многу верувања и обичаи. Во одредени делови денешениот денешниот ден посебно се празнува поради здравје на децата, додека во некои делови се избегнува работа на поле, карање, пцуење, па дури и погребување.
Постои верување дека овој ден е погоден за свадби, бидејќи Св. Прокопие ги благословува младенците.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.