Денеска нови 865 случаи и 10 починати, КОРОНАТА несопирливо се шири

Во последните 24 часа се направени 2449 тестирања, а регистрирани се 865 нови случаи на ковид-19 во:
– Скопје 397
– Куманово 22
– Дебар 2
– Штип 34
– Прилеп 29
– Тетово 95
– Струга 7
– Велес 44
– Битола 31
– Охрид 21
– Кавадарци 26
– Гостивар 30
– Гевгелија 4
– Струмица 37
– Крива Паланка 5
– Радовиш 6
– Кочани 17
– Пробиштип 7
– Демир Хисар 2
– Македонски Брод 1
– Берово 4
– Виница 6
– Делчево 6
– Кратово 4
– Свети Николе 4
– Кичево 15
– Ресен 5
– Неготино 4
Починати се 10 лица, четворица пациенти од Скопје (67, 58, 64 и 76г), двајца од Прилеп (70 и 73г), еден пациент од Битола (52г), еден од Охрид (77г), еден од Кочани (48г) и еден пациент од Пробиштип (76г). Сите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 359 оздравени пациенти од:
– Скопје 125
– Куманово 24
– Дебар 14
– Штип 12
– Прилеп 9
– Тетово 34
– Струга 1
– Велес 4
– Битол 9
– Кавадарци 2
– Гостивар 4
– Гевгелија 7
– Струмица 30
– Крива Паланка 2
– Радовиш 4
– Кочани 32
– Пробиштип 1
– Берово 2
– Валандово 3
– Виница 5
– Делчево 24
– Свети Николе 5
– Кичево 5
– Ресен 1
Досега во земјата се направени вкупно 251.848 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 32436, бројката на оздравени пациенти е 21090, на починати е 1004, а бројот на активни случаи изнесува 10342.
Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.