Денеска се регистрирани 493 нови случаи на Ковид 19, починати се 15 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2366 тестирања, а регистрирани се 493 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-210, Куманово-28,  Штип-14, Прилеп-14, Тетово-7, Струга-6, Велес-34, Битола-15, Охрид-24, Кавадарци-32, Гостивар-10, Гевгелија-17, Струмица-17, Крива Паланка-6, Радовиш-7, Крушево-1, Кочани-5, Пробиштип-3, Македонски Брод-1, Демир Хисар-1, Пехчево-5, Берово-6, Валандово-5, Виница-1, Свети Николе-2, Кичево-9, Ресен-5, Неготино-8.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 450 оздравени пациенти од: Скопје-154, Дебар-15, Штип-32, Прилеп-32,  Тетово-18, Струга-16, Велес-27, Битола-34, Кавадарци-23, Гостивар-17, Гевгелија-11, Струмица-14, Крива Паланка-4, Радовиш-6, Кочани-1, Пробиштип-5, Македонски Брод-2, Валандово-1, Виница-3, Кратово-1, Свети Николе-6, Кичево-8, Ресен-1 и Неготино-19.

Починати се 15 лица, четири пациенти од Скопје (47, 58, 81 и 56г), еден од Куманово (35г), двајца од Струга (75 и 64г), еден од Велес (70г), двајца пациенти од Битола (70 и 56г), еден од Охрид (80г), еден од Кавадарци (73г), еден од ПЕ Гевгелија/ Богданци (63г), еден пациент од Крива Паланка (65г) и еден пациент од Неготино (67г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 82794, бројката на оздравени пациенти е 60706, на починати е 2488, а бројот на активни случаи изнесува 19600. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 35747, активни 11373

• Куманово 4725, активни 604

• Дебар 617, активни 109

• Штип 3291, активни 258

• Прилеп 4194, активни 566

• Тетово 4735, активни 849

• Струга 2017, активни 332

• Велес 2750, активни 482

• Битола 3009, активни 543

• Охрид 2405, активни 589

• Кавадарци 2098, активни 561

• Гостивар 3368, активни 562

• Гевгелија 1159, активни 296 (76 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 196 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2298, активни 618

• Крива Паланка 616, активни 117

• Радовиш 611, активни 113

• Крушево 163, активни 71

• Кочани 1588, активни 235

• Пробиштип 445, активни 43

• Демир Хисар 235, активни 40

• Македонски Брод 215, активни 26

• Пехчево 154, активни 31

• Берово 495, активни 47

• Валандово 309, активни 65

• Виница 443, активни 60

• Делчево 665, активни 201 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 193, активни 20

• Свети Николе 1036, активни 102

• Кичево 1566, активни 234

• Ресен 639, активни 139

• Неготино 1008, активни 314 (159 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2366 теста се преку: ИЈЗ-426, ЦЈЗ Скопје-56,  Авицена-245, Биотек-181, МАНУ -142,  Жан Митрев (Филип Втори)-109, Систина со PCR метода -183, лабораторија Лаор–42, Судска медицина-7, ЦЈЗ Битола-64, Инфективна клиника-2, ГАК-8, Синлаб-29, Ремедика-11, лабораторија болница Козле-16, ЈЗУ (рапид тест) -845, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 399.163 тестирања на КОВИД-19.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.