Денеска 1120 нови случаи и 28 починати од КОРОНА ВИРУСОТ

Во последните 24 часа се направени 2993 тестирања, а регистрирани се 1120 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 507
-Куманово 60
-Штип 30
-Прилеп 52
-Тетово 37
-Струга 35
-Велес 31
-Битола 36
-Охрид 49
-Кавадарци 33
-Гостивар 56
-Гевгелија 8
-Струмица 43
-Крива Паланка 6
-Радовиш 10
-Крушево 3
-Кочани 16
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Пехчево 6
-Берово 15
-Валандово 5
-Виница 7
-Делчево 25
-Кратово 2
-Свети Николе 4
-Кичево 16
-Ресен 8
-Неготино 16
Починати се 28 лица, седум пациенти од Скопје (74, 63, 83, 69, 79, 82 и 72г), еден од Куманово (71г), еден од Штип (81г), пет пациенти од Прилеп (66, 80, 61, 76 и 55г), еден од Струга (77г), двајца од Велес (72 и 75г), еден од Битола (45г), еден од Охрид (77г), еден од Кавадарци (71г), двајца од Гостивар (51 и 49г), еден од Гевгелија (72г), двајца од Струмица (56 и 80г), еден од Делчево (65г), еден од Ресен (53г) и еден пациент од ПЕ Неготино-Демир Капија (68г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 916 оздравени пациенти од:
-Скопје 263
-Куманово 52
-Дебар 4
-Штип 42
-Прилеп 61
-Тетово 35
-Струга 29
-Велес 41
-Битола 79
-Охрид 36
-Кавадарци 24
-Гостивар 62
-Гевгелија 15
-Струмица 24
-Крива Паланка 12
-Радовиш 8
-Крушево 1
-Кочани 12
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 2
-Пехчево 3
-Берово 10
-Валандово 3
-Виница 10
-Кратово 2
-Свети Николе 14
-Кичево 39
-Ресен 2
-Неготино 26
Досега во земјата се направени вкупно 352.735 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 69452, бројката на оздравени пациенти е 45621, на починати е 1977, а бројот на активни случаи изнесува 21854.
Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.