Денес во сила е полициски час во Словенија: Одлука донесена откако процентот на заразени надмина 20%

Од денес во Словенија ќе биде воведен полициски час во траење од 21 до 6 часот наутро. 

Забраната за собирање повеќе од шест лица, наместо претходните 10, стапува на сила, пренесува агенцијата СТА.

Забраната за движење меѓу регионите сè уште се применува, со одредени исклучоци.

Во Словенија во понеделникот беше објавено дека во претходните 24 часа биле потврдени 537 случаи на вирус, што е 20,4 проценти од испитаните, па затоа владата донесе одлука за нови мерки.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.