Ден и ноќ: Вкусен колач во две бои

Loading...

Ден и ноќ: Вкусен колач во две бои
Потребни состојки:
За бисквит:
6 јајца
300 грама маргарин
400 грама шеќер
150 милилитри млеко
500 грама брашно
100 грама какао
За крем:
200 грама чоколадо за готвење
140 грама шеќер
200 грама маргарин
100 грама ореви
300 милилитри млеко
Други состојки:
млеко за бисквитот
50 грама бело чоколадо
ореви
Начин на подготовка:


Бисквит:
Одделете ги жолчките од белките. Изматете ги белките, а потоа додајте половина од шеќерот и мешајте додека не се соедини смесата. Измешајте го маргаринот со остатокот од шеќерот додека не стане пенест и потоа додајте го во смесата.
Додајте ги жолчките, мешајќи постојано со миксер. По две минути, додајте го млекото, па мешајте уште една минута.
Потоа додајте ги белките и брашното во смесата и продолжете со мешање. Мешајте додека не исчезнат сите грутки.
Поделете ја смесата на два еднакви дела. Во едниот дел додајте какао. Истурете го белиот бисквит во плех на кој претходно ќе ставите мрсна хартија.
Печете 20 минути на температура од 180 °C.
Повторете го истото и со темниот бисквит.

loading...