Ден 116 од инвазијата на Украина: НАТО стравува дека војната може да трае со години

НАТО стравува дека војната во Украина може да трае со години

Зеленски го посети Миколаев

„Руската војна во Украина може да трае со години“. Ова го изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во интервју за германскиот неделник „Билд ам Зонтаг“.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг смета дека снабдувањето на Украина со модерно оружје ќе ја зголеми можноста за ослободување на регионот Донбас од руската контрола.

„Мораме да бидеме подготвени за фактот дека ова може да потрае со години. Не смееме да ја намалиме нашата поддршка за Украина, дури и ако трошоците се високи, не само за воената поддршка, туку и за зголемувањето на цените на енергијата и храната“, рече тој. Столтенберг.

Претходно, тој рече дека на самитот на НАТО во Мадрид кон крајот на овој месец се очекува членките да се договорат за пакетот помош за Украина што ќе ѝ олесни на земјата да премине од застарено советско оружје кон оние што ги исполнуваат стандардите на НАТО.

Зеленски го посети Миколаев

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера го посети градот Миколаев во близина на првата линија на борбите со руските сили. Тој изврши увид на оштетените згради и се сретна со локалните власти, војниците и здравствените работници. Оттаму, шефот на државата отиде во регионот на Одеса, каде што ја испита базата, примерите на оружје, стрелиштето и наградите на граничарите.

Ракети напаѓаат на исток

Во меѓувреме, беше објавено дека три руски проектили уништиле складиште за гориво во источниот украински град Новомосковск. Повредени се 11 лица. Новомосковск се наоѓа североисточно од регионалниот центар Днепар. Претходно, гувернерот на Луганската област Серхи Хаидаи рече дека Русија испраќа огромен број резервисти во Сиевјеродонецк во обид да го заземе градот.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.