Десерт готов за минута: Како да послужите купечки сладолед?

За кога ќе ви се најават гости во последен момент, а немате време да правите благо – купете сладолед на стапче и декорирајте го по желба.
Знаеме колку може да биде непријатно кога ќе ви се најават гости, а немате со што да ги понудите, а времето или желбата не ви овозможува да подготвите нешто.
За тие моменти, идеална опција е да купите сладолед на стапче, да го ставите во кутивче или некој украсен сад и да го декорирате неодоливо.


Прелијте го со чоколаден прелив, додадете исечкани јагоди, малини, кикиритки, лешници или ф’стаци, јадливи цвеќиња или мини чоколатца – изборот е огромен.
Овие декорации ќе ве спасат во последен момент, а секако, ќе го надополнат и збогатат вкусот на сладоледот.
Идеи како да декорирате сладолед за да се отсрамите пред гости (или самите да уживате во вкусот):

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.