Десерт за 20 минути: Чоколадни американски палачинки

Потребни состојки:
200 г брашно
2 јајца
200 мл млеко
Лажица шеќер
Прашок за печиво
80 г чоколадо
Путер
Начин на подготовка:
Изматете ги со миксер сите состојки освен чоколадото и путерот. Загрејте го путерот на средна температура.
Палачинките треба да бидат со пречник околу 7-8 центиметри. Кога ќе се направат меурчиња додајте парчиња чоколадо и додајте уште малку од смесата за да не се залепат кога ќе ги свртите на другата страна. По желба, украсете ги палачинките со шлаг.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.