ДЕСЕТ НАЈГОЛЕМИ РАБОТОДАВАЧИ: НАТПРОСЕЧНИ ПЛАТИ КАЈ ДВАЈЦА, ПОТПРОСЕЧНИ КАЈ ОСУММИНА

Порталот Пари анализира: Колку пари одат кај работниците, колку задржуваат газдите?

ДЕСЕТ НАЈГОЛЕМИ РАБОТОДАВАЧИ: НАТПРОСЕЧНИ ПЛАТИ КАЈ ДВАЈЦА, ПОТПРОСЕЧНИ КАЈ ОСУММИНА

Кај десетте најголеми работодавачи во 2021 година, работеле 25.647 работници. Заедно, тие направиле приход од околу 1,1 милијарди евра, што е околу 10 проценти од целиот бруто-домашен производ. Во просек, ова значи дека секој работник е одговорен за создавање на годишен приход од 42.890 евра, или месечен од 3.574 евра (218.140 денари). Сите компании во кои работат, минатата година ја завршиле со добивка, а вкупниот износ на добивката е 58,8 милиони евра, или секој работник, во просек, креирал добивка од 2.292 евра годишно, или по 191 евра месечно (11.746 денари). Просечната нето-плата во овие десет компании заедно била 24.950 денари. Бројките доведуваат до интересен заклучок: нето-добивката креирана од секој поединец е речиси половина од вредноста на просечната плата.

Порталот Пари, во соработка со платформата БизнисМрежа.мк, дава одговор на прашањето какви се просечните нето-плати во секоја од фирмите – најголеми работодавачи, и дали тие се соодветни на добивките.

Еве што покажуваат податоците:

ТОП 10 работодавачи – добивки и просечни плати

КомпанијаПросечна нето-плата(во денари)Добивка(во евра)Број на вработени во 2021 год.
ДРЕКСЛМАЈЕР МАНУФАКТУРИНГ МАКЕДОНИЈА ‒ Кавадарци20.2642.700.0005.626
КРОМБЕРГ & ШУБЕРТ МАКЕДОНИЈА БТ ДООЕЛ ‒ Битола24.6932.500.0005.368
АМФЕНОЛ ТЕХНОЛОЏИ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ ‒ Кочани21.7884.400.0002.185
НИКОБ ДОО експорт-импорт ‒ Скопје17.4012.100.0001.997
ГЕНТЕРМ СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ увоз-извоз Прилеп22.789318.0001.996
МАКПЕТРОЛ ‒ Скопје33.65922.300.0001.870
АЛКАЛОИД АД ‒ Скопје46.53720.800.0001.860
АДИЕНТ СЕАТИНГ ДООЕЛ ‒ Штип20.452469.0001.853
ТИНЕКС-МТ ДООЕЛ експорт-импорт ‒ Скопје22.4712.600.0001.480
АДИЕНТ АУТОМОТИВЕ ДООЕЛ ‒ Струмица19.461675.0001.412

АЛКАЛОИД СО НАЈГОЛЕМА ПРОСЕЧНА НЕТО-ПЛАТА

Минатата година просечната нето-плата во државата била 28.718 денари. Над овој просек единствено биле Алкалоид и Макпетрол. Всушност, тие биле значително над просекот. Така, просечната нето-плата во Алкалоид била 46.537 денари, а во Макпетрол 33.659 денари. Во овие две компании има и најголеми профити. Во Алкалоид профитот е 20,8 милиони евра и таму работат 1.860 вработени. Во Макпетрол профитот е 22,3 милиони евра, а има 1.870 вработени.

Според рангирањето, Макпетрол е шестиот најголем работодавач во земјава, додека Алкалоид е седми.

КАЈ НАЈГОЛЕМИОТ РАБОТОДАВАЧ 30 НАСТО ПОД ПРОСЕКОТ

Најголем работодавач, како што веќе пишуваше Пари, е Дрекслмајер. Компанијата има вработено 5.626 работници, а ланскиот просек бил околу 30 насто помал од минатогодишната просечна нето-плата. Имено, ланската просечна нето-плата во Дрекслмајер била 20.264 денари, а во државата 28.718 денари.

Какво е рангирањето на десетте најголеми работодавачи во однос на просечните нето-плати може да се види од следнава табела:

НазивНето-плати по вработен 2021
АЛКАЛОИД АД ‒ Скопје                                                          46.537
МАКПЕТРОЛ Акционерско друштво за промет со нафта и нафтени деривати ‒ Скопје                                                          33.659
КРОМБЕРГ & ШУБЕРТ МАКЕДОНИЈА БТ ДООЕЛ ‒ Битола                                                          24.693
ГЕНТЕРМ СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ увоз-извоз ‒ Прилеп                                                          22.789
ТИНЕКС-МТ ДООЕЛ експорт-импорт ‒ Скопје                                                          22.471
АМФЕНОЛ ТЕХНОЛОЏИ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ ‒ Кочани                                                          21.778
АДИЕНТ СЕАТИНГ ДООЕЛ ‒ Штип                                                          20.452
ДММ ДРЕКСЛМАЈЕР МАНУФАКТУРИНГ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ увоз-извоз ‒ Кавадарци                                                          20.264
АДИЕНТ АУТОМОТИВЕ ДООЕЛ ‒ Струмица                                                          19.461
НИКОБ ДОО експорт-импорт ‒ Скопје                                                          17.401
  

Целата анализа е достапна ТУКА.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.