Дејвид Бови број 1 по 20 години

Loading...

Британската рок легенда Дејвид Бови со својто нов албум „The Next Day“ по 20 години во неделата се врати на првото место на британската топ листа.Дејвид Бови во јануари ја изненади музичката јавност по десетгодишна творечка пауза кога го објави синглот „ Where Are We Now?“. Објавена токму на денот на неговиот 66-ти роденден, овој нумера беше неговиот прв дискографски труд од албумот „Reality“ издаден во 2003 година.Синглот од албумот „The Next Day“ кој беше сниман цели две години во потполна тајност, беше објавен минатата седмица. Веќе е продаден во тираж од 94 илјади примероци во Велика Британија и со тоа стана најбрзо продаваниот албум во земјата досега во 2013 година.Британскиот весник The Independent го прогласи за најдобар повратнички албум во историјата на рокот, а позитивни критики, дури и восхитувања дојдоа и од други страни.Бови на овој албум работеше со својот долгогодишен соработник Тини Висконти, кој како продуцент се потпишува на 12 од вкупно 24-те албуми на музичарот.Легендарниот Бови последен пат на првото место на топ лисите за албуми беше во 1993 година со материјалот „Black Tie White Noise“.
МакфаксБританската рок легенда Дејвид Бови со својто нов албум „The Next Day“ по 20 години во неделата се в

loading...