Диетата со краставица стана популарна токму поради ОДЛИЧНИТЕ резултати што ги дава

Редовното консумирање на краставица ќе ви помогне да го исчистите организмот од отрови, да го прочистите дигестивниот тракт и да го забрзате метаболизмот.
Краставицата е моќен диуретик која помага при отстранувањето на вишок течности од телото, па затоа е задолжителен во повеќе диети.
Но, нутриционистите и оние кои ја пробале диетата на база на краставица, тврдат дека може да симнете и до 7 килограми за само 1 недела.
Планот на диета е следниов, и се повторува 7 дена:
Појадок: Чинија салата од краставица и 2 варени јајца
Ужина: 1 јаболко или праска и 5 сливи
Ручек: Чинија салата од краставица и парче интегрален леб
Ужина: Шејк од краставици
Вечера: 300g било какво овошје
Салатата од краставица изгледа вака:
400g краставица
200ml јогурт или кисело млеко
Кромид
Малку сол
Рецепт за шејк од краставица:
Во блендер измешајте 1 краставица, 1 јаболко и ½ шолја спанаќ. Пијте го шејкот свеж.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.