ДОБА НА ТЕРМИНАТОР: Микро-дронот Black Hornet заеднички го развиваат Норвешка и Велика Британија за Украина

Норвешка и Велика Британија ги здружуваат силите за да го набават норвешкиот микро-дрон Black Hornet како донација за Украина.

Цената на проектот „Црн стршлен“ ќе биде до 98.781.429,89 евра, објави норвешката влада во средата, 24 август.

„Донот развиен од Норвешка е лидер на глобалниот пазар. Се користи во голем број сојузнички земји, вклучувајќи ги САД и Велика Британија. Дронот се користи за извидување и идентификација на целта. Лесно е за ракување, робусно, тешко за откривање и особено добро прилагодено за борба во урбани средини“.
Микро-дронот Black Hornet заеднички го развиваат Норвешка и Велика Британија за Украина

Пакетот вклучува единици Black Hornet, резервни делови, транспорт и обука. Ова ќе биде финансирано од фондот предводен од Британците, во кој Норвешка има придонесено 40 милиони ЕВРА.

Украинските власти побараа ваков тип на опрема во борбата против руската инвазија.

Норвешкиот министер за одбрана Бјорн Арилд Грам рече: „Донот развиен од Норвешка е лидер на глобалниот пазар. Се користи во голем број сојузнички земји, вклучувајќи ги САД и Велика Британија. Дронот се користи за извидување и идентификација на целта. Лесно е за ракување, робусно, тешко за откривање и особено добро прилагодено за борба во урбани средини“.

Микро-дронот ќе биде купен од Teledyne Flir, како повик за рамковен договор што го има Норвешката агенција за одбранбен материјал. Набавката, обуката и испораката на материјалот се врши во соработка и координирана од британските власти.

Блиската соработка со одбранбената индустрија ќе биде клучна за продолжување на клучните испораки на воена опрема за Украина во иднина. Оваа соработка, исто така, гарантира дека Украина има помодерно и поефикасно оружје и системи.

„Донацијата означува дека стоиме на нашата посветеност да продолжиме да ја поддржуваме Украина, но исто така повлекува нова насока за тоа како западните земји ја поддржуваат нивната борба. Досега ние и нашите сојузници најмногу дониравме од сопствени акции“, рече Грам.

Ќе се купи и систем против дронови за приближно 100 милиони норвешки средства за фондот. Избраниот систем е системот против дронови Nightfighter од British SteelRock Technologies.

SteelRock Nightfighter е пренослив систем кој обезбедува заштита од дронови преку ефективно заглавување. Системот е особено погоден за заштита на помали патроли, артилериски позиции и други важни ресурси

Секретарот за одбрана на Обединетото Кралство Бен Валас рече: „Норвешка и Обединетото Кралство остануваат решени да застанат рамо до рамо со Украина. Овие најсовремени беспилотни летала ќе им помогнат на украинските трупи да добијат витална предност на бојното поле додека се борат да ја одбранат својата земја од бруталната и неиспровоцирана инвазија на Путин“.

На 11 мај беше откриено дека невидената употреба на Украина на мали комерцијално достапни дронови им дава предност пред Русија во војната.

Оперативни од кој било, овие мали беспилотни летала се користат не само за снимање на војната, туку и за обезбедување вредни разузнавачки информации за вооружените сили на Украина, бидејќи тие работат на одбивање на напаѓачите руски трупи.

Валериј Јаковенко, основачот на украинската компанија за беспилотни летала DroneUA, тогаш за Wired изјави: „Дроновите го сменија начинот на кој војната требаше да биде.

„Се работи за разузнавање, собирање и пренесување податоци за движењата или позиционирањето на непријателските трупи, корекција на артилерискиот оган. Станува збор за контра-диверзантски акции и секако се работи за операции за пребарување и спасување“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.