Доктори користејќи кукли покажале како навистина изгледа породувањето, снимките станале вирални

Loading...

Неколку доктори споделиле снимки на кои на кукли со природна големина демонстрирале како се раѓаат бебињата.

@ionelennoxNoelle had a really good epidural. #itseasypeasy #laboranddelivery #noelledoll #nursetok #nursestiktok #fyp #postpartum #yogababyreturns♬ Summer Days (feat. Macklemore & Patrick Stump of Fall Out Boy) – Martin Garrix & Macklemore & Fall Out Boy


Снимките набрзо станале вирални, па така видеата ги погледнале 3,4 милиони луѓе.
Снимките од „породувањето“ ги објавила и медицинска сестра која за „Buzz Feed“ објаснила дека куклите служат за вежбање на студентте за да научат како да реагираат во случај на евентуални итни случаи на тешки породувања, во случај на јако крвавење по породување.

@newlyqualifiedmidwife🤯 #ohno #breech #pregnant #baby #midwife #midwifery #fyp #birth #nurse #babytiktok

♬ Oh No – Kreepa


„И куклите бебиња ги користиме за вежбата оживување. Тоа е тажно, но понекогаш се случува, поради тоа сакаме да бидеме подготвени за да се снајдеме во било каква ситуација“, изјавила таа.

loading...
Loading...