Доларот зајакна, цената на нафтата падна

На пазарите на валути се зголеми вредноста на доларот во однос на кошничката на валути.
Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 103,38 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 103,02 поени.Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од вчерашните 144,55 на 144,30 јени.

Сепак, американската валута зајакна во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 1,0845 долари, додека вчера во ова време беше 1,0885 долари.
Цените на нафтата, од друга страна, паднаа. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово се лизна за 0,37 отсто, на 76,35 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 0,17 отсто, на 71,65 долари.

Азиските берзи го следат падот на Волстрит
Цените на акциите паднаа на азиските берзи во четвртокот, како и претходниот ден на Волстрит, бидејќи централните банки на западните земји најверојатно дополнително ќе ги зголемат каматните стапки, додека растот на светската економија дополнително ќе забави.

Индексот MSCI на азиско-пацифичкиот регион беше во минус од 0,7 отсто околу 6:30 часот, слабеејќи втор ден по ред.
Истовремено, јапонскиот индекс Nikkei падна за 1,8 отсто, додека цените на акциите во Шангај, Јужна Кореја, Австралија и Хонгконг паднаа меѓу 0,5 и 3 отсто.

Азиските пазари со денови се под притисок поради низата податоци кои покажуваат дека економскиот раст во регионот забавува.
И растот веројатно дополнително ќе забави бидејќи централните банки во западните земји продолжуваат да ги зголемуваат каматните стапки за да ја ограничат инфлацијата.

Тоа се покажа и вчера во записникот од последната седница на американската централна банка, па пазарот на пари оценува дека е речиси сигурно дека ФЕД на овомесечната седница ќе ги зголеми каматните стапки за 0,25 процентни поени.
Поради тоа, вчера цените на акциите паднаа на Волстрит. Dow Jones загуби 0,38 отсто, додека S&P 500 се лизна за 0,20 отсто, а Nasdaq индексот 0,18 отсто.

Инвеститорите се исто така загрижени поради растечките трговски тензии меѓу Кина и САД. Имено, откако САД неодамна воведоа ограничувања за извоз на некои видови чипс во Кина, кинеските власти најавија ограничување на извозот на два ретки минерали, кои се користат за производство на чипс, во западните земји.
Американскиот министер за финансии Џенет Јелен ја започнува посетата на Кина каде ќе разговара со високи претставници. Хосеп Борел, високиот претставник на ЕУ за надворешни работи, требаше да дојде во Кина во среда, но Пекинг неочекувано ја откажа посетата еден ден претходно.

Пронајдете не на следниве мрежи: