Доларот падна, еврото зајакна

На светските берзи, вредноста на доларот во однос на кошницата валути минатата недела благо опадна, по речиси континуираниот раст од почетокот на септември, додека курсот на еврото се оддалечи од најниското ниво во последните 14 месеци.
Индексот на доларот, кој го покажува движењето на вредноста на САД во однос на другите шест најважни светски валути, минатата недела ослабе за 0,1 отсто, на 93,94 поени.
Во исто време, курсот на доларот во однос на јапонската валута скокна за 1,8 проценти, на 114,20 јени, и во еден момент достигна 114,46 јени, највисоко ниво во последните три години.
Но, американската валута ослабе во однос на европската валута, за 0,3 проценти, па цената на еврото достигна 1,1605 долари и со тоа се оддалечи од најниското ниво од јули минатата година.
Силниот раст на доларот во однос на јенот, исто така валутно прибежиште во кое инвеститорите го насочуваат капиталот во неизвесни времиња, е последица, меѓу другото, и на заздравувањето на светските берзи.
Тие берзи пораснаа минатата недела, бидејќи инвеститорите беа повеќе наклонети кон ризикување, охрабрени од подобрените квартални деловни резултати на американските компании отколку што се очекуваше, што го намали стравот од стагнација на инфлацијата.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.