Доларот посилен од еврото за прв пат по 20 години

Еврото падна под американскиот долар во вторникот на Московската берза поради стравувањата дека енергетската криза ќе ја доведе Европската унија во рецесија.

На меѓународните берзи, еврото се приближи до паритет со доларот. Во немирното тргување со девизен курс, европската валута се лизна на само 1.0001 за долар, што е најниско ниво во последните 20 години. Еврото падна за 12% во однос на зелената банкнота досега оваа година, бидејќи порастот на цените на енергијата во светло на конфликтот во Украина и санкциите против Русија, главниот снабдувач со енергија на континентот, им наштети на европските економии.

„За прв пат во 20 години, се формира паритет помеѓу еврото и доларот бидејќи американската валута продолжува да расте во пресрет на строгата монетарна политика на Федералните резерви“, Јегор Жилников, главен аналитичар во Одделот за економска и индустриска анализа. на Promsvyazbank, изјави за дневниот весник RBC. „Веруваме дека до состанокот на ЕЦБ (на 21 јули) динамиката може да продолжи, а доларот ќе стане поскап од европската валута“, објасни тој.

Зголемената вознемиреност околу снабдувањето со руски гас го зголеми притисокот врз единствената валута. Во понеделникот „Газпром“ го исклучи гасоводот „Северен тек 1“ што носи гас до континентот за годишно летно одржување. Поправките, кои ќе траат до 21 јули, биле претходно закажани и договорени со сите партнери, велат од операторот.

„Се зголемуваат стравувањата дека Русија нема да го врати снабдувањето со гас за 10 дена кога ќе завршат работите“, изјави за Гардијан Фиона Цинкота, висок аналитичар на финансиските пазари во Сити Индекс. „Ова може да предизвика рецесија во Европа“, предупреди таа.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.