Домашен карамел сладолед – без јајца и шеќер

Направете супер домашен сладолед од карамела, без јајца и без многу труд.

СОСТОЈКИ:

460 мл. слатка павлака

250 гр. карамел бонбони

1 лажиче екстракт од ванила

ПОДГОТОВКА:

Се мати пенасто павлаката со миксер, па се додава кога ќе биде готов растопениот карамел на оган, па екстракт од ванила.

Се мати додека не се соедини смесата, па се става во сад и се лади.