Домашна пита со праз и сирење

Loading...

Ако денеска имате повеќе време за готвење, а немате идеја, погледнете го овој рецепт.
Состојки:
Едно јајце
175 гр. брашно
100 гр. зејтин
Три струка праз
Сол, бибер
100 гр. тврдо сирење
Една кисела павлака

Начин на подготовка:
Измешајте брашно, јајце и зејтин по потреба додајте малку ладна вода додека да добиете меко тесто. Расукајте го и обложете ја кората во тавчето.
Празот динстувајте го додека да омекне, зачинете со сол и бибер, потоа тргнете го од огин и измешајте павлака и рендано сирење. Распоредете го филот по тестото и печете во рерна на 190 степени околу 30 минути, додека да добие златна боја.

loading...
Loading...