Домашно темно чоколадо од три состојки

Темното чоколадо е едно од најздравите слатки задоволства. Ако сакате да им направите на најмалите домашно темно чоколадо, овој рецепт е идеален за тоа.
Потребни состојки:
100 грама какао
3 до 4 лажички кокосово масло
3 лажички мед


Подготовка:
Во сад ставете го какаото, па полека додавајте го кокосовото масло додека не добиете смеса со средна густина. Со жица за матење изматете ја смесата неколку минути, па додадете го медот. Матете уште малку.
Откако сите состојки ќе се соединат, смесата налејте ја во калап со посакуваната форма и оставете да се сврзе во фрижидер, најмалку 2 часа. По желба може да додадете кршени или ситнети лешници, бадеми, суво грозје, брусница и слично

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.