Дошол на нивната свадба, па активирал бомба и се разнесол- свадба заврши пеколно за 1.200 гости

Loading...

Бомбаш самоубиец активира експлозив на свадба во Кабул при што загинаа најмалку 63 лица и 182 се ранети, изјави портпарол на авганистанското Министерство за внатрешни работи.
Меѓу жртвите има деца и жени.

Нападот бил извршен во сала за свадби во западниот дел од Кабул во шиитски кварт. Речиси 1.200 луѓе биле поканети за свадбата.
Талибанците негираа дека се вмешани и го осудија нападот.

loading...
Loading...