Дојде сезоната на сладолед, направете си вкусни корнети дома

Loading...

Кога веќе правите домашен сладолед, зошто да не направите и домашен корнет во кој ќе го послужите вкусниот леден десерт?
Потребни состојки: 2 белки, пола чаша шеќер, 2 големи лажици полномасно млеко, малку екстракт од ванила, 2 лажици растопен путер, една лажица студена вода, половина чаша сенаменско брашно и малку сол.
Печете на 200 степени околу 8 минути, додека не заруменат.
Подготовката погледнете ја во видеото:

loading...