До 100 украински војници умираат секој ден во Донбас, признава Зеленски

Зеленски призна дека од 60 до 100 украински војници умираат секој ден;
По 500 се ранети дневно, рече тој, што е најјасна индикација досега за мрачните жртви од војната;
Борбите во Донбас прераснаа во брутална рововска војна, при што војниците ја опишуваат линијата на фронтот како „пекол“ со уништени цели одреди;
Русија во моментов се бори за градот Северодонецк, кој ќе ја стави на работ да го освои целиот регион Луганск.

Најтешките борби во моментов се во тек во градот Северодонецк, кој сега е главно под контрола на Русија. Целосното заземање ќе ги стави силите на Путин на работ да ја заземат провинцијата Луганск – една од неговите клучни воени цели.

Ако успеат да го заземат Лисичанск, следните цели ќе бидат Славјанск и Краматорск, лоцирани на околу 35 милји на запад.
Американските пушки развиени во 1950-тите М14 во служба со вооружените сили на Украина.

Украина губи до 600 војници дневно, вклучително и 100 убиени во акција, призна претседателот Зеленски, давајќи ја досега најјасната индикација за долгот за крв што неговата војска го плаќа за да ја спречи руската инвазија.

Зеленски рече дека ситуацијата во Донбас, каде што се водат најжестоките борби, е „многу тешка“, но инсистираше на тоа дека неговите војници „го држат нашиот одбранбен периметар“ и покрај напредокот на луѓето на Путин во последните денови.

„Ние губиме 60-100 војници дневно како убиени во акција и околу 500 луѓе како ранети во акција“, рече тој – зборувајќи прв пат отворени за украинските жртви кои беа строго чувана тајна во текот на војната.

Битката за Донбас сега во голема мера прерасна во брутална рововска војна, при што Украина ги вкопува одбранбените сили што се удирани од руската артилерија пред трупите да се обидат да се пробијат низ празнините во линијата – за разлика од боиштата од Првата светска војна.

Зеленски во посета на фронтот

Огнената од руската страна, Украина ги моли сојузниците за подобра артилерија за да возвратат на луѓето на Путин – при што Џо Бајден во вторникот откри дека Америка ќе испрати напредни ракетни системи за да помогне во борбата.

Најтешките борби во моментов се во тек во градот Северодонецк, кој сега е главно под контрола на Русија. Целосното заземање ќе ги стави силите на Путин на работ да ја заземат провинцијата Луганск – една од неговите клучни воени цели.

Украинските сили во регионот претрпуваат големи загуби. Нил Хауер, новинар кој поминал време на фронтот, откри дека еден војник со кој е во контакт видел 56 мажи во неговиот 60-член одред убиени во неодамнешната ротација на фронтот.

Но, борбите земаат огромен данок и на руските сили.

Иако нивните тактики се подобрија по неуспешните напори да го заземат Киев, генералите на Путин се соочуваат со Украинци кои се подобро вооружени и подготвени отколку што беа во првите недели од војната.

Западните функционери кои ги брифираат новинарите во средата процениле дека руските сили се намалени на околу половина од силата што ја имале пред почетокот на војната – кога меѓу 150.000 и 190.000 војници биле собрани на границата.

Повеќе од 1.000 тенкови се уништени од Украина, смета Западот, кои Русија се бори да ги замени бидејќи санкциите ја лишуваат земјата од клучните компоненти потребни за изградба на повеќе.

Се очекува руските сили да продолжат да напредуваат во текот на следните денови и недели – гаѓајќи го градот Лисичанск по падот на Северодонецк, кој се наоѓа на само неколку стотини јарди оддалеченост преку реката Донецк.

Ако успеат да го заземат Лисичанск, следните цели ќе бидат Славјанск и Краматорск, лоцирани на околу 35 милји на запад.

Тие градови се два од последните преостанати украински упоришта во регионот на Доњецк. Контролата врз тој регион и Луганск ќе му дозволи на Путин да тврди дека ќе го „ослободи“ Донбас, што според него е единствената цел на неговата „специјална воена операција“.

Но, бидејќи руските сили се приземјени во борба и окупираат сè поголем дел од украинската територија, останува да се види дали ќе можат да ја задржат.

Украина покажа способност да организира успешни контра-напади во областите каде што Русија е слаба, како што е околу Киев непосредно пред Путин да ги повлече своите трупи и северно од Харков минатиот месец – туркајќи ја Русија назад до сопствената граница.

Во моментов е во тек нов контранапад на југ, кон градот Керсон кој е окупиран уште од раните денови на војната.

Украински тенкови и оклопни транспортери се снимени како ја преминуваат реката Инхулетс во последните денови и ги оттурнаа руските бранители од неколку мали градови од другата страна.

Се верува дека борбите се во тек во регионот со руските за кои се верува дека придвижуваат засилувања за да се обидат да ги задржат нивните одбранбени линии, иако точната ситуација е нејасна бидејќи украинската војска не кажува малку.

Индустрискиот центар Северодонецк стана клучна цел за Москва, а локалниот гувернер рече дека 80 отсто од градот сега е под руска контрола.

„Уличните борби продолжуваат“, рече регионалниот гувернер на Луганск, Сергиј Гајдај на Телеграма, ветувајќи дека украинските сили „ќе се борат за Северодоњецк до крај“.

„Најтешката ситуација е во регионот Луганск, каде што непријателот се обидува да ги измести нашите единици од нивните позиции“, рече Валериј Залужни, врховен командант на вооружените сили на Украина, според соопштението на војската.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.