До 1999 светот не знаеше како изгледа сопственикот на Зара: Бизнисменот „тежок“ 70 милјарди долари заплови со јахтата на Јадранот

Шпанецот Амансио Ортега (83), сопственик на модниот гигант Индиттекс чии брендови се: Зара, Бершка, Масимо Дути, Страдивариус, Ојшо и Пол & Беар, во петокот со сопругата Фолара Перез испловија кон пристаништето на Хвар!
Амансио пристигна со јахта од $ 80,000,000, а слетаа во 19 часот. Околу 20 часот, семејството тргна на прошетка низ Хвар и разгледување на островот.
Туристите и локалното население беа во можност да го запознаат еден од најбогатите луѓе на светот, чија фотографија првпат излезе во јавноста во 1999 година, бидејќи Ортега вешто ја крие својата приватност.
На прашањето на фоторепортерот кој го фотографирал – како му се допаѓа Хрватска? – Ортега наводно кажал: „Прекрасна е!“

По прошетката, парот уживаше во вечера во ресторан близу до нивната јахта, од чии тераси можеа да го гледаат морето и нивниот луксузен брод. Останаа во ресторанот околу два часа, а сопственикот на ресторанот, каде вечерал Амансио, Јурица Хастро, откри неколку детали од нивното мени.
– Ние се однесуваме кон секој гостин подеднакво и не се прави разлика помеѓу нив, иако секоја година го посетуваат многу познати личности. Ние ја почитуваме целокупната приватност во целост и не би откривале премногу, но можам да кажам дека наредија избор на сите наши мезиња, за главниот јадење побараа претежно риба и малку месо, а исто така и тестенини. Кога заминавме, ги прашавме дали е сè во ред и добивме само комплименти – изјавил човекот за „Глорија“.
По Хвар, семејството „пловело“ за Сплит.


Амансио Ортега со Флора Перез, со кого се ожени во 2001 година, има едно дете, ќерката Марта (35), која по пензионирањето на татка си пред 8 години, го презеде управувањето со Индиттекс.
Од првиот брак со покојната Росалија Мер, тој има син и ќерка, Сандра и Маркос.
Инаку, Ортега е познат по тоа дека никогаш не носи облека од „Зара“.
Тој живеел во тешки услови уште од детството, а го напуштил училиштето и се вработил на 14-годишна возраст, кога слушнал дека неговата мајка пазари на вересија во продавниците, затоа што тие ги немале основните работи.
Првата работа му беше на Гала, каде што научил како да шие, а во 1963 година, по 10 години искуство како менаџер за соработка со шиење, ја основа првата компанија.
И покрај создавање на една од најголемите деловни империи во светот, тој никогаш немал своја канцеларија, така што секој од неговите вработени може да му пристапи кога сака, без најава. Тој носел вратоврска само еднаш, на својата свадба и живее во станбениот блок Ла Коруња, без посебно обезбедување.
До 1999 година, единствената негова фотографија достапна до јавноста беше една од лична карта.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.