Драматични сцени од Еуропрајд во Белград: Претепани неколку девојки, гаѓани со шишиња новинари…

Во Белград сепак се одржа парадата на гордоста Еуропрајд 2022. Таа се одвиваше со силни безбедносни мерки, судири меѓу полицијата и радикалната десница и бројни апсења.

Драматични сцени од Еуропрајд во Белград: Претепани неколку девојки, гаѓани со шишиња новинари…

На парадата на гордоста што се одржа во саботата во Белград немаше претставници на српските власти, но имаше странски политичари и амбасадори. Новинарката Јасмина Бојиќ истражуваше како помина Европрајд 2022 за ТВ Дневник Нова.

Се започна во утринските часови. Радикалните десничарски демонстранти се тепаа со полицијата, обидувајќи се да стигнат до рутата планирана за парадата на Европрајд. Ним не им пречеа ниту оградите, ниту илјадниците припадници на безбедносните сили распоредени низ градот.

Мета не беа само учесниците на парадата, туку и оние кои известуваа за парадата. Екскомунициран православен свештеник фрлил шише кон телевизиски снимател.

Маскирани млади момчиња им влегоа во лицата на новинарите, им се закануваа и ги навредуваа. Локалните медиуми јавуваат дека неколку девојки биле претепани.

Знамињата на боите на виножитото сè уште се вееја во Белград. Многубројни европски дипломати и политичари дојдоа да дадат поддршка. „Поздрав од Белград. Се подготвуваме за прошетка. Ова е EuroPride 2022 и покрај многу дождливото време, тука се собираат многу луѓе од цела Европа“, напиша европратеникот Владимир Билчик на Твитер.

Со оглед на доаѓањето на бројни истакнати гости од Западот, Србија очигледно мораше да попушти. Тие до денеска тврдеа дека нема безбедносни услови за нејзино одржување, така што утрово по приемот на странски дипломати, премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, најави дека поворката ќе се одржи.

„Отворивме дебата која е исклучително важна за нашето општество. И таа дебата немаше да биде возможна да не бевме домаќини на Еуропрајд. Можам да гарантирам дека сите во Белград денеска ќе бидат безбедни и безбедни. Србија е земја на отворени и толерантно општество, кое ги пречекува сите и тоа ќе продолжиме да го покажуваме и во годините што доаѓаат“, рече таа.

Ана Брнабиќ јавно се декларира како лезбејка. Таа не дошла лично на парадата, туку таму го испратила својот долгогодишен партнер. Камерите го фатија министерот за внатрешни работи Александар Вулин на поворката со припадниците на безбедносните сили. Десетици лица беа приведени во текот на денот поради нереди.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.