Драматично и во Хрватска: Цело село под вода, а нивото на реките брзо расте

Само два дена од силниот ветер и дожд во Хрватска денеска поплави.
Највисоко ниво на реките Купа и Корона е во Карловац, а најлошо е во општината Раковица.
Едно село е под вода, а пожарникари морале да спасуваат и туристи од туристичкота населба. Се наведува дека мостовите се тешко оштетени, а водостоите во постојан раст.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.