ДРАМА ВО ВОЗДУХОТ: Украински ловци Су-25 и МиГ-29 соборени од руски Су-35

Министерството за одбрана на Руската Федерација соопшти дека се уништени два авиони Су-25 и МиГ-29. Тие припаѓале на пописот на украинските воздухопловни сили. Двата ловци беа уништени од пар Су-35 од инвентарот на руските воздушни и вселенски сили [ВКС]. Информацијата беше објавена на 14 ноември.

Клим, командант на повеќенаменскиот ловец Су-35С вели дека соборените украински воени авиони биле на борбена задача/операција за заштита на воздушниот простор во Донбас. Руски борбени авиони ги пресретнале на 200 километри. Тие беа во позиција на чекање, рече Клим, избирајќи го вистинскиот момент за забрзување на воздухот. Така, борбените авиони Су-35 зазедоа борбен курс на напад.

Украински ловци Су-25 и МиГ-29 соборени од руски Су-35

Украинските борбени авиони вршеа и забрзување во воздух. Клим објаснува дека Су-35 ги осветлувале двата ловци со нивниот радар и истрелале ракети воздух-воздух. Ракетите беа надвор од визуелниот дострел. По лансирањето на ракетите, ознаките [маркери] на украинскиот авион исчезнаа од радарите на руските ловци. Информациите за соборените украински авиони подоцна беа потврдени од руското разузнавање. „Беа соборени два авиони, а ловецот за покривање го напушти просторот за придружба“, се вели во извештајот на разузнавањето.

2022 Руска инвазија на Украина
На 21 февруари 2022 година, руската влада тврдеше дека украинското гранатирање уништило граничен објект на ФСБ на руско-украинската граница. Москва тврдеше и дека убила 5 украински војници кои се обиделе да преминат на руска територија. Украина негираше дека е вмешана во двата инцидента и ги нарече лажно знаме.

Истиот ден, руската влада формално ги призна самопрогласените ДПР и ЛПР како независни држави. Според Путин не само во нивните де-факто контролирани области, туку и во украинските области како целина. Путин им нареди на руските војници, вклучително и тенкови, да влезат во регионите.

На 24 февруари 2022 година, Путин нареди инвазија на Украина од руските вооружени сили претходно концентрирани долж границата. Инвазијата следеше со целни воздушни напади на воени згради во земјата. Инвазијата, исто така, беше проследена со целни тенкови кои влегуваа преку границата со Белорусија.

Русија засега не ја признава инвазијата на Украина како „војна“, иако токму тоа е, тврдејќи дека станува збор за „специјална воена операција“. Според ОН, во кои Русија има свое постојано претставништво, за воената акција да се дефинира како „специјална воена операција“, таа мора да има резолуција издадена од ОН. Не постои таква резолуција, која автоматски ги дефинира воените дејствија на Русите како инвазија и војна против граѓаните на Украина.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.